تبلیغات در گوگل

تعریف تبلیغات در گوگل

یکی از معروفترین سیستم های تبلیغاتی مربوط به گوگل، گوگل ادوردز یا گوگل ادز می باشد که تبلیغ کنندگان در زمینه های مختلف از این راه تبلیغات محصولات خودشان انجام می دهند. تبلیغات از راه موتور جستجوی گوگل یکی از بهترین شکل های تبلیغات ادوردز است.

یکی از راه های اصلی برای جست و جو از راه گوگل سرچ کلمه های اصلی و کلیدی است که باعث می شود زودتر به هدف برسید. یعنی لازم نیست کل عبارت را جستجو کنید بلکه فقط با جستجوی یکسری کلمات خاص و مهم تر می توانید به نتیجه برسید.

این کلمات کلیدی هم توسط خود گوگل بر اساس جستجوهای سایر کاربران انتخاب می شود.

 

گوگل ادوردز

 

گوگل ادوردز یا ادز

گوگل ادوردز نام قدیمی گوگل ادز می باشد که جزو شرکت‌های معتبر تبلیغاتی  شرکت گوگل است و روش فعالیت آن به صورت پرداخت به ازای کلیک (یا PPC) می باشد که شما می توانید سایت خودتان را از این روش در بین مخاطبان مختلف تبلیغ کنید. موتور جستجوی گوگل و همچنین سایت هایی که با گوگل در ارتباط هستند تبلیغ شما را نمایش می دهند.

 

گوگل ادوردز یا ادز

 

پس بهتر است اینطور بگوییم که گوگل ادز یکی از سیستم های تبلیغات در گوگل است و با استفاده از الگوریتم های خاص خود گوگل تبلیغات را انجام می دهد. شما می توانید تبلیغات کالا یا محصول خودتان را از این طریق انجام دهید چون اگر شما یک کسب و کاری را راه انداخته باشید مخصوصا اگر کسب و کار اینترنتی داشته باشید هم مدام به دنبال افزایش مشتری هستید و می خواهید که بازدیدکنندگان سایت شما افزایش پیدا کنند و برای این کار نیاز دارید که یک سیستمی باشد تا تبلیغات شما را انجام دهد و این سیستم از بزرگترین سیستم های تبلیغاتی است که استفاده از آن می‌تواند باعث شود شما در کسب و کار خود و شناساندن آن به مخاطبان خیلی موفق تر عمل کنید.

 

هرچه بتوانید در این راه اصول بهتری را رعایت کنید و تمام موارد را در نظر بگیرید و محتوای با کیفیت داشته باشید می توانید جزو صفحات اول در جستجوها باشید و مخاطبان خیلی زودتر شما را پیدا می کنند زیرا بیشترین کلیک ها روی 4-5 نتیجه اول گوگل انجام می‌شود و اگر سایت شما بتواند موفق شود که در رده این 4-5 سایت اول قرار بگیرد شما به موفقیتی که در نظرتان بوده است قطعاً خواهید رسید.

 

گوگل ادوردز یا ادز

 

تاثیر تبلیغات در گوگل

از این روش تبلیغات برای خیلی از مشاغل می توان استفاده کرد و باعث رونق در آن ها شد. با انتخاب کلمه های مناسب در جستجو و تنظیم هزینه ها و هدف مناسب برای این کلمات میتوانید در جذب مشتری خیلی موفق تر عمل کنید.

خیلی از افراد چون نحوه صحیح تبلیغات در این روش را نمی دانند معتقدند روشی نیست که جواب بدهد اما اگر خیلی هوشمندانه بتوانند آن را پیاده کنند قطعا باعث موفقیت آن ها در امر تبلیغات خواهد شد. اگر تصمیم گرفتید روی این روش سرمایه گذاری کنید پیشنهاد می کنیم با مشاوران مجرب و افرادی که در این کار حرفه ای هستند مشورت کنید تا اصطلاحا خم و چم کار را یاد بگیرید.

 

گوگل ادوردز

 

هزینه تبلیغات در گوگل

در وهله ی اول باید یک اکانت گوگل ادوردز ایجاد کنید که این مرحله هزینه ای در بر ندارد و رایگان است و حتی شما برای نمایش تبلیغات در گوگل نیز هیچ هزینه ای پرداخت نخواهید کرد و فقط اگر مخاطبان کلیک کنند تا تبلیغات شما را ببینند برای شما هزینه محسوب می شود و باید بپردازید. هزینه کلیک برای هر کلمه کلیدی (CPC)که افراد انتخاب کنند و جستجو کنند با توجه به نوع حرفه ای که تبلیغ آن انجام می شود فرق دارد. و پیشنهادهایی که رقیبان شما در ازای هر کدام از این کلمات کلیدی مهم می دهند در نهایت هزینه را تعیین می کند.

بالاتر رفتن سود بدست امده از جذب کاربری که کلمه کلیدی را جستجو کرده منجر به افزایش هزینه رقیب شما می شود و در نهایت برای پیروزی در این مزایده مجبور می شوید پیشنهادتان را بالا ببرید.

 

گوگل ادوردز

 

نحوه تبلیغات در گوگل

همانطور که اشاره کردیم لازم است که در وهله اول کار با این سیستم را به صورت کامل یاد بگیرید تا بتوانید از آن استفاده مفیدی بکنید و به سوددهی برسید.

بعد از اینکه کار را یاد گرفتید می توانید حساب کاربری را به صورت رایگان ایجاد کنید و با توجه به آموخته های خود از دوره‌های آموزشی که دیده اید و همچنین با استفاده از خدمات شارژ ادوردز جی ادز به تبلیغات بپردازید.

 البته برای کسانی که وقت کافی برای این کار نداشته باشند و یا حوصله این کار را نداشته باشند راه حل دیگری هم وجود دارد و آن این است که یک اکانتی که توسط خود گوگل مدیریت می شود را سفارش دهند و فقط به نتایج این تبلیغات نظارت داشته باشند.

 

گوگل ادوردز

 

مفهوم Max CPC چیست و چگونه تعیین می‌شود؟

Max CPC  یا بیشترین هزینه برای هر کلیک، بالاترین هزینه ای است که تبلیغ کننده حاضر می شود برای هر کلیک روی تبلیغات با کلمات کلیدی تعیین شده پرداخت کند می گویند. البته گاهی این هزینه فقط برای یک کلمه کلیدی حساب می شود و گاهی برای یک گرئه از کلمات که تمام این موارد قرار دادی است.

 

گوگل ادوردز

 

مفهوم (Average CPC)  چیست؟

توجه داشته باشید که اگر هزینه ای که شما برای همه ی کلمه های در نظر گرفته ای و توافق کرده اید یک مقدار مشخصی باشد باز هم هزینه کلیک روی تبلیغات شما در هر بار نمایش با توجه به اینکه در چه جایگاهی قرار دارد و هزینه ای که بقیه رقیب های شما پیشنهاد داده اند چقدر بوده تفوت خواهد داشت. میانگین هزینه برای هر کلیک که به صورت Avg CPC در اکانت ادوردز نمایش داده می‌شود یکی از معیارهای مهم اکانت گوگل ادوردز است.

 

چگونه می‌توان در مزایده گوگل شرکت کرد؟

بعد از اینکه شما در اکانتی که در گوگل ادوردز ساخته اید تبلیغات خودتان را ثبت کردید و یکسری کلمات کلیدی مشخص برای آن انتخاب می کنید، دیگر مجاز هستید در مزایده گوگل شرکت کنید. در این مزایده بیشترین هزینه به ازای کلیک کردن که تبلیغ دهنده های دیگر پیشنهاد می کنند و همچنین امتیاز کیفیت تبلیغاتشان نقش خیلی مهمی در نتیجه نهایی این اوضاع نخواهد داشت.

 

گوگل ادوردز

 

مزایده های گوگل چند بار برگزار می‌شود؟

بعضی از افراد هستند که در مورد تعداد دفعات این موضوع سوال می پرسند و در جواب به آنها باید بگوییم که هر وقت در گوگل یک جستجو انجام می شود موتورهای جستجوگر گوگل شروع به پردازش و برقراری یک مزایده می کنند تا موقعیت تبلیغات و مبلغ پرداختی تبلیغ کننده مشخص شود.

 مثلا ممکن است در طول یک ماه چندین میلیارد مزایده انجام شود و از طریق همین مزایده ها هم کاربرها و مخاطبان می توانند به تبلیغی که دلشان می خواسته و به دنبالشان بودند برسند و از همین طریق هم خیلی از تبلیغ کنندگان موفق می شوند با صرف هزینه کم مشتری پیدا کنند و در عوض سوددهی بسیار زیادی از این راه داشته باشند.

 

گوگل ادوردز

 

مزایده برای تبلیغات در گوگل چگونه کار می کند؟

رتبه آگهی (Ad Rank) تاثیر خیلی زیادی در برنده شدن این مزایده ها دارد. در واقع این رتبه یک ضریب از قیمت پیشنهادی برای هر کلیک است و امتیازی هست که گوگل در نظر می گیرد تا با آن کیفیت تبلیغ شما را بسنجد. اینکه تبلیغ شما نمایش داده شود و یا نمایش داده نشود بستگی به این رتبه آگهی دارد و اگر موفق شوید این رتبه را بالاتر ببرید تبلیغات شما در جایگاه بهتری قرار می گیرد.

 

مزایده گوگل ادز

 

امتیاز کیفیت تبلیغات در گوگل

در نظر داشته باشید که امتیاز کیفیت (Quality Score) برای تبلیغ شما خیلی مهم تر از سایر موارد است مهم است که در مزایده گوگل ادوردز چه امتیازی کیفیتی کسب می کنید. در واقع این امتیازی کیفیت نشان می‌دهد که مطلب تبلیغ شما تا چه حد مفید و مرتبط بوده است و تا چه حد کاربران را به سمت خود جذب کرده است.

ممکن است تبلیغ امتیاز کیفیت پایین داشته باشد و  شما هرچقدر هم قیمت  بالاتری برای کلیک ها بدهید باز هم احتمال نمایش تبلیغ شما کم باشد. ولی در عوض ممکن است امتیاز کیفیت بالایی داشته باشید در این صورت حتی با صرف هزینه‌های کم هم می‌توانید با کلیک هایی که توسط کاربران انجام می شود رتبه بهتری را به دست آورید.

 

گوگل ادوردز

 

نرخ کلیک یا CTR (نسبت کلیک به نمایش تبلیغ) و همچنین مرتبط بودن کلمات کلیدی با تبلیغ و تجربه کاربر از صفحه فرود از جمله مواردی هستند که روی این کیفیت تاثیر می گذارند. رنج این امتیازات 1 تا 10 است و هر چقدر امتیاز کیفیت شما بالاتر باشد جایگاه تبلیغات شما بهتر می شود و هزینه ها هم برای شما کتر می شود.

 

شبکه نمایش گوگل ( Google Display Network )

این شبکه که به اختصار GDN هم گفته می شود یک شبکه خیلی بزرگ از سایت‌هایی است که به گوگل اجازه می‌دهند، تبلیغات افراد را در آن قرار دهد. در واقع از کارایی های اصلی این شبکه این است که به شما  اجازه می دهد به بیشتر از 90 % از کل کاربران اینترنت دسترسی داشته باشید. هزینه هر کلیک در شبکه نمایش معمولا ارزان‌تر از شبکه جستجو است و البته نرخ کلیک هم کمتر است.

 

 

CPM و CPA چه هستند و تفاوتشان با CPC در چیست؟

همیشه این طور نیست که هزینه تبلیغات بر اساس تعداد کلیک باشد بلکه می تواند یکی از روش ها هزینه به ازای 1000 نمایش باشد و یا اینکه هزینه ای که محاسبه می شود به ازای اقدام به خرید کاربران باشد.

 

گوگل ادز

 

امکانات تبلیغات در گوگل

آگهی ها معمولا در قسمت بالا یا سمت راست موتور جستجوی گوگل و تمام سایت های مرتبط با آگهی شما که با موتور جستجوی گوگل قرار داد دارند نمایش داده می شود. این امکان وجود دارد که تبلیغ شما در صفحات فارسی جستجوی گوگل برای کسانی که به دنبال خدمات و کالاهای شما هستند به نمایش گذاشته شوند.

قرار گرفتن سایت شما در صفحه اول گوگل طی مدت زمان کم و بدون هزینه بر روی سئوی سایت. یعنی در وافع شما مجاز هستید تبلیغات خود را درصفحات گوگل بدون هزینه به نمایش بگذارید و فقط وقتی هزینه می پردازید که مخاطبتان روی لینک سایت شما کلیک کند. حتی ممکن است وب سایت شما با یک هزینه جزئی در رتبه اول جستجوهای گوگل قرار بگیرد.

سقف هزینه های شما بصورت روزانه در این سرویس قابل کنترل است و میتوانید کشوری که تبلیغات در آنها نمایش داده شود را هم انتخاب کنید. همچنین شما میتوانید برای هر کلیک هم هزینه تعیین کنید و هر چه دلتان خواست تعداد مخاطبان را افزایش دهید.

 

گوگل ادز