پرفورمنس مارکتینگ

پرفورمنس مارکتینگ

پرفورمنس مارکتینگ یکی از راه‌های تبلیغاتی آنلاین برای محصولات است و با ظهور خود فضای جدیدی را در زمینه تبلیغات ایجاد کرده است. این نوع تبلیغات از معدود روش هایی است که میزان موفقیت یک تبلیغ یا کمپین رو ارزیابی می کند و افراد با خیال آسوده تری می توانند سرمایه گذاری های خود را انجام دهند. شما با این روش می توانید عملکرد هر ورحله و پارامتر را در نظر بگیرید و سپس تصمیم گیری های لازم را انجام دهید.

در این نوع تبلیغ فقط در صورت کسب نتیجه ی مثبت شما پولی را پرداخت می کنید نه اینکه بابت کلیک ها یا ایمپرشن (تاثیر و علامت گذاری ها) هزینه پرداخت کنید.

 

پرفورمنس مارکتینگ

 

در واقع فرد یا طرف تبلیغ دهنده فقط وقتی که نتیجه ی دلخواه بدست آمد هزینه ی کار را می پردازد. نتیجه دلخواه یعنی هر گونه فعالیت کاربر مثلا پر کردن یک فرم، ثبت نام یا خرید کردن وی خواهد بود. پس هیچ هزینه ی مشخصی برای آن در نظر گرفته نمی شود و بسته به میزان بازده آن میتواند قیمت ها تغییر کند. این هزینه در ارتباط با مواردی مثل جایگاه تبلیغ در صفحه‌ی وب و اینترنت، تعداد کلیک ها و همچنین فاصله‌ی زمانی بین هر کلیک است.

البته این روش هم مانند خیلی از روش ها مزایا و معایب خودش را دارد که شما فقط با آگاهی از آن ها میتوانید بهترین تصمیم گیری را داشته باشید.

 

پرفورمنس مارکتینگ

 

مزایای استفاده از پرفورمنس مارکتینگ

از جمله بهترین مزیت هایی که این نوع بازاریابی به همرا دارد می توانیم به مواردی که در ادامه آورده شده اشاره کنیم.

با این روش به راحتی می توانید عملکرد بازاریابی را ارزیابی کنید چون کاملا قابل اندازه گیری و ارزیابی است. زیرا با پیشرفت تکنولوژی و روش های تبلیغاتی به روز می توانید همه معیارهای یک کمپین بازاریابی را در اختیار داشته باشید و گزارش های آن ها را مطالعه و بررسی کنید.

 

پرفورمنس مارکتینگ

 

این روش تبلیغ یک مزیت بسیار بزرگ دیگر هم دارد و آن اساس این روش بر مبنای نرخ بازگشت سرمایه (ROI-focused) است، به این صورت که برای هر تبلیغ ریسک کمتری شامل حالتان می شود. یعنی نیاز به تایید هر کدام از تبلیغات توسط شخص مسئول از بین می‌رود و زمان انتشار تبلیغ ها کم تر خواهد ‌شد. پس در نتیجه استفاده از پرفورمنس مارکتینگ ریسک کمتری در پی دارد.

 

انواع پرفورمنس مارکتینگ

 • بازاریابی وابسته(مشارکتی) یا Affiliate Marketing

 • بازاریابی بومی یا Native Marketing

 • محتوای حمایتی یا Sponsored Marketing

 • بازاریابی شبکه های اجتماعی یا Social Media Marketing

 • بازاریابی موتور های جست‌و‌جو یا Search Engine Marketing

 

پرفورمنس مارکتینگ

 

چه کسب و کارهایی به پرفورمنس مارکتینگ نیاز دارند؟

هر کسب و کاری که از طریق اینترنت با مخاطب و مشتری بتواند در ارتباط باشد شامل این تبلیغ می شود. پس با کمی تامل متوجه می شویم که بیشتر کسب و کارها می توانند روی این روش تبلیغ حساب کنند. با این کار محصولات شما بیشتر دیده می شود و لینک و ارتباط خوبی بین شما و سایر افراد برقرار می شود که می تواند در افزایش نرخ فروش تاثیر چشم گیری داشته باشد.

این نوع بازاریابی همچنین می تواند از طرف سایت هایی که از ترافیک بالای سایت درآمد دارند و سایت هایی که با فروش محصول خود کسب در آمد می کنند، مورد استفاده قرار گیرد.

 

پرفورمنس مارکتینگ

 

پرفورمنس مارکتینگ برای چه مخاطبانی مناسب است؟

این روش برای همه ی افرادی که زمان زیادی را در اینترنت می گذرانند اهمیت دارد و جواب می دهد و اگر خرید و فروش در حرفه ای آفلاین بود خیلی این روش برای آن کارامد نخواهد بود. خیلی هم بی تاثیر نیست اما بیشتر برای فروش آنلاین جواب می دهد. پس اگر فکر راه اندازی دیجیتال مارکتینگ در سر شماست از این روش تبلیغ غافل نشوید.

 

پرفورمنس مارکتینگ

 

روابط در پرفورمنس مارکتینگ

این نوع بازاریابی بر اساس روابط تعریف می شود؛ رابطه ی بین این چهار طرف به این صورت است:

 • تبلیغ دهنده (تاجر/کسب‌وکار)

 • بازاریاب فروش مجازی (بازاریاب معرف)

 • مصرف‌کننده (مشتری)

 • شبکه‌ی بازاریابی معرف

که طرف تبلیغ دهنده میخواهد برای محصولات خودش تبلیغات را انجام دهد و بازارایاب فروش مجازی تصمیم دارد از طریق کانال های بازاریابی (مانند: بهینه سازی موتورهای جستجوگر SEO، پرداخت به ازای کلیک PPC، شبکه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و غیره بازدید سایت را بالا ببرد.

 

پرفورمنس مارکتینگ

 

در این روند خریدار بالقوه هم که در فضای مجازی در حال گشت و گذار و جستجوی کالای مورد نیاز خودش است. پس این مشتری با کلیک روی لینک تبلیغاتی به سمت وبسایت تبلیغ دهنده راهنمایی می شود و خریدش را انجام می دهد. نهایتا شبکه ی بازاریابی معرف فضایی را ایجاد می کند که بازاریاب فروش مجازی و تبلیغ دهنده بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند.

در نتیجه بازاریاب فروش مجازی بر اساس هر روندی که قبلا توافق کرده باشند با یکی از روش هایی که گفته می شود هزینه ی کارش را دریافت میکند.

 • CPM  یا پرداخت به ازای هر هزار بازدید

 • CPC  یا پرداخت به ازای کلیک

 • CPL  یا پرداخت به ازای ایجاد سرنخ بازاریابی

 • CPA  یا پرداخت به ازای عملکرد (مانند تراکنش بانکی، دانلود یک فایل یا تکمیل یک فرم)

 

پرفورمنس مارکتینگ

 

گام هایی برای موفقیت در بازاریابی عملکرد

تعیین هدف

 در این روش باید مهم ترین هدف شما فروش یا ایجاد سرنخ های بازاریابی باشد. یعنی کاربر به‌ سمت محصولات یا خدمات مورد نظر هدایت شود.

 

پرفورمنس مارکتینگ

 

انتخاب شبکه بازاریابی متناسب

بهتر است شبکه‌ی بازاریابی متناسب با نیاز و هدفتان را پیدا کنید و آن را انتخاب کنید و با انتخاب نادرست وقت و هزینه ی خود را هدر ندهید. اما قبل از نهایی شدن انتخاب روش تبلیغ یک قرار داد ببندید و در آن مواردی مثل امور مالی، کانال‌های رسانه‌ای و غیره را شرح دهید تا بعدا به مشکل بر نخورید. و سعی کنید با آزمون و خطا شبکه های مختلف و فاکتورهایی مثل امور مالی، کانال های رسانه ای، کارکنان، تخصص ها، خدمات را مقایسه کنید و بعد تصمیم قطعی را بگیرید.

 

پرفورمنس مارکتینگ

 

نظارت بر کمپین تبلیغاتی

با اینکه اکید داریم شبکه های قابل اعتماد را برای تبلیغ کار خود انتخاب کنید اما باز هم از نظارت روی کار آن ها غافل نشوید. بررسی کنید ببینید آیا بودجه ای که در کار گذاشته اید در راستای اهداف شما به مصرف می رسد؟ اصول برند شما معیار عمل قرار می گیرد؟ عملکرد کمپین در راستای اهداف شما پیش می‌رود؟

 

پرفورمنس مارکتینگ

 

مدیریت هزینه ها

در نهایت پیشنهاد می کنیم که با تمام هوشمندی و تجربه ای که دارید، هزینه هایتان را مدیریت کنید تا به نرخ بازگشت سرمایه ی بالاتر برسید. مثلا برای منابع پربازده مثل صفحات و وبسایت هایی که نتایج بهتری داده اند هزینه ی بیشتری در نظر بگیرید و اگر سایت یا منبعی هیچ سودی در یک مدت مشخص به شما اضافه نکردند حذفشان کنید.

 

پرفورمنس مارکتینگ