میکرو کپی

کپی رایت

کپی کردن مطالب از سایت های مختلف در رابطه با موضوعات متنوع کاری است که خیلی از افراد انجام می دهند و در بین همه هم با همین واژه " کپی" جا افتاده است. خیلی از افراد این کار را می کنند که آمار سایت خود را به سایت حریف برسانند اما غافل از اینکه اینکه کار آن ها فقط نتیجه ی منفی به همراه دارد.

 

میکروکپی

 

ولی وقتی صحبت از "میکرو کپی" باشد، جریان چیز دیگری است. این موضوع به طراحان وبسایت ها کمک می کند که مواردی مثل پیام خطا وقتی که فرمی توسط کاربری اشتباه پر می شود به او اطلاع داده شود. مثلا محصولی را از سایتی خرید میکنید و به مرحله ی وارد کردن اطلاعات حساب می رسید و شماره کارت را زیاد و کم وارد می کنید. اگر در همان لحظه این قضیه اطلاع داده شود تا کاربر آن را اصلاح کند خیلی بهتر است. نه وقت زیادی از او گرفته می شود و نه او را کلافه می کند.

 

بهتر است حتی این کار طوری انجام شود که دقیقا گفته شود ایراد به کدام قسمت وارد است. البته بعضی ها معتقدند که این قضیه دست هکرها را برای کار بازتر می گذارد اما می توان این امنیت را با برقراری ارتباط با مخاطب توسط شماره همراه ایجاد کرد. پس مفهوم میکرو کپی (microcopy) همین هوشمندی ای است که می تواند در طراحی سایت اعمال شود.

 

میکروکپی

 

پس به عبارت دیگر می شود گفت میکروکپی ها متن های کوتاه و مختصری هستند که دکمه های سایت، اعلان ها و ایمیل های فرستاده شده به کاربران شامل آنها می شود. که این کارها وظیفه ی یک UX Writer است که میکروکپی ها را بهینه سازی کند.

 

توصیه به طراحان برای میکرو کپی ها

خیلی از شرکت ها هستند که از وجود همچین عضوی بی بهره اند و دقیقا وقتی در جایگاهی که شما در موقع برقراری ارتباط می توانید سیگنال هایی از تصویرسازی و ثبت برند و کسب و کار خود را برای کاربرانتان بفرستید و از این نحوه ارتباط استفاده مفیدی داشته باشید، فقط یک ارتباط ساده و بدون هیچ لم حرفه ای در زمینه کپی رایتینگ، ایجاد می کنید.

سعی کنید در نوشتن محتوای سایت خود دقیقا مخاطبتان را خطاب قرار دهید و نظر او را به سمت مطلبی که ارائه می دهید جلب کنید. این کار تاثیر و نفوذ کلام شما را بالا می برد.

 

میکروکپی

 

سعی کنید در نوشتن مطالب نظر خود را در مورد محصولات بیان نکنید زیرا تاثیر منفی روی مخاطب خواهد گذاشت و این نکته را در نظر داشته باشید که قرار است شما این محصول را به دیگران بفروشید. حتی این قضیه در میکرو کپی ها هم طدق می کند و مشتری از این جریان زیاد خوشش نخواهد اومد.

هیچکسی دلش نمی خواهد مطلبی را بخواند که مدام مکث کند و کلمه هایش قابل فهم و درک نباشد. فکر نکنید این پیچیده و سنگین نوشتن مطلب شما را جذاب تر می کند، برعکس تاثیر منفی خواهد داشت. انتخاب کلمات ساده و قابل درک و نوشتن متن مناسب چیزی است که شما را زودتر به هدفتان می رساند.

 

میکروکپی

 

البته وقتی مطلبی کاملا تخصصی بود برعکس سعی کنید مطلب مناسبی درخورد مخاطب بنویسید و مطالبی که قرار است به او برسانید انجام شود.

سعی کنید موقع نوشتن مطالب آن ها را بلند بلند یک دور برای خود بخوانید تا متوجه ایرادات آن بشوید و تاثیر آن را روی مخاطب متوجه شوید. این کار باعث می شود روان بودن یک مطلب را هم متوجه شوید.

قرار نیست حتما مطلب طولانی تولید کنید، هر چیزی که فکر می کنید برای ماندن در متن مناسب نیست را حذف کنید.

از ویرایش نهایی مطالب غافل نشوید و سعی کنید ایرادات نگارشی و تمام ایرادات این چنینی را حذف کنید. در خلال متن از لینک های مرتبط و به جا استفاده کنید تا تاثیر متن را افزایش دهید.

 

میکروکپی