بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی به علت توسعه فناوری اطلاعات در سال های گذشته، افزایش مدت زمان آنلاین بودن افراد، استفاده بیشتر از تلفن همراه و بالا رفتن میزان تاثیر اینترنت در تمام دنیا، امروزه به عنوان یک علم مهم مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

دیجیتال مارکتینگ

 

تعریف بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی به معنی مجموعه کارهایی است که برای تبلیغات در فضای مجازی و اینترنت انجام می شود. در این روش شرکت ها رفتار و نیازهای مردم را بررسی می کنند تا بفهمند چه چیزی بیشترین تاثیر را بر مردم می گذارد تا از همان طریق تبلیغات برند، خدمات و محصولات خود را انجام دهند.

 

دیجیتال مارکتینگ

همانطور که در تعریف بالا اشاره شد دیجیتال مارکتینگ شامل فعالیت هایی می شود که در دنیای اینترنت و فضای مجازی برای رونق و تبلیغ کسب و کارها و خدمات به خصوصی صورت می گیرد. با پیشرفت تکنولوژی امروزه بیشتر کسب و کارها از این شیوه برای تبلیغ و ارائه کار و محصولات خود کمک می گیرند زیرا مردم هم به سراغ اولین جایی که برای پاسخ به نیازهای خود می روند همین فضای مجازی است. برخی این فضا را با معادل فارسی آن یعنی بازاریابی اینترنتی می شناسند و برخی دیگر با نام دیجیتال مارکتینگ.

 

دیجیتال مارکتینگ

 

بازاریابی اینترنتی محصولات

راه های تبلیغ و فروش محصولات از طریق دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی شامل تبلیغ از طریق وب سایت، پرداخت به ازای هر کلیک، پادکست های صوتی، بازاریابی پیامکی، سئو و حتی اپلیکیشن های موبایلی است. به عبارت دیگر دیجیتال مارکتینگ فقط از طریق اینترنت انجام نمی شود و از طریق موارد غیر اینترنتی هم انجام می شود.

 

آژانس دیجیتال مارکتینگ

آژانس های دیجیتال مارکتینگ در واقع شرکت ها و نمایندگی هایی هستند که با استفاده از ابزار و روش های به روز دیجیتال مارکتینگ و ایده های جدیدی که دارند باعث رونق در کسب و کار شما می شوند. روز به روز تعداد این آژانس‌ها بیشتر می‌شود و شما با توجه به هدف و نیازی که دارید می توانید هر کدام از آنها را برای توسعه کسب و کار خود انتخاب کنید و یا خود شما صاحب یک آژانس دیجیتال مارکتینگ باشید و با نوشتن مطالب مناسب و بازاریابی هدفمند و همچنین طراحی اپلیکیشن های مختلف کسب و کار راه بیاندازید.

 

آژانس دیجیتال مارکتینگ

 

نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای

اگر در زمینه خرید و فروش فعالیت داشته باشید احتمالاً اسم بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ به گوش شما خورده است که امروزه خیلی از افراد در کسب و کار خود از این روش استفاده می کنند و از این طریق ثروتمند می شوند و رونق خیلی زیادی به کسب و کار خود داده اند.
بازاریابی شبکه ای یک نوع بازاریابی دهان به دهان است که در واقع توسط نیروی انسانی انجام می‌شود و به آن بازاریابی چند سطحی هم گفته می شود. این بازاریابی توسط مشتری های انجام می‌شود و بعضی از مشتری ها هستند که پورسانت دریافت می کنند تا محصولات مورد نظر را به فروش برسانند.

 

نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای

 

تفاوت نتورک مارکتینگ با شرکت های هرمی

خیلی‌ها بازاریابی شبکه ای را با شرکت‌های هرمی اشتباه می‌گیرند ولی این دو کاملاً از هم جدا است. شرکت‌های هرمی در واقع هیچ کالایی برای خرید و فروش نداشتند و به صورت زبانی و بدون وجود یک محصول فیزیکی خرید و فروش انجام می‌شد و کار کاملا بی‌هدف و غیر مجاز بود ولی در بازاریابی شبکه ای در مورد محصولات واقعی خرید و فروش صورت می‌گیرد و کاملاً جواز کسب و کار در این نوع بازاریابی وجود دارد که در واقع کمک خیلی زیادی هم به اقتصاد کشور کرده است.

 

نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای

 

شرکت بازاریابی اینترنتی یا آکادمی دیجیتال مارکتینگ

یکی از سایت‌های معتبر در حوزه بازاریابی دیجیتال و استراتژی محتوا سایت HubSpot است که می گوید بازاریابی دیجیتال یک چتر مفهومی به حساب می آید. بهتر است هیچ تعریف مستقلی برای آن نداشته باشیم و اول همه‌ی تکنیک‌های مرتبط با دیجیتال مارکتینگ را خوب بشناسیم تا بتوانیم بهتر مفهوم این موضوع را درک کنیم.

 

بازاریابی اینترنتی

 

ابزارهای بازاریابی اینترنتی

 • بازاریابی توسط موتورهای جستجو  (SEM)شامل ترافیک ارگانیک و خریداری شده

 • بهینه سازی برای موتورهای جستجو (سئو)

 • بازاریابی محتوا  (Content Marketing)

 • بازاریابی درونگرا  (Inbound Marketing)

 • بازاریابی شبکه های اجتماعی  (Social Media Marketing)

 • استراتژی محتوا  (Content Strategy)

 • تبلیغات بر اساس کلیک  (PPC)

 • اینفلوئنسر مارکتینگ  (Influencer Marketing)

 • تبلیغات بنری  (Banner Advertising)

 •  ایمیل مارکتینگ

 • بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ (یا اصطلاح قدیمی آن: تبلیغات موبایلی)

 • بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

 • تولید محتوا

 • بازاریابی ویروسی دیجیتال (Digital Viral Marketing)

 • تبلیغات هدفمند و سفارشی شده (Targeted Advertising)

 • تبلیغ مستقیم (Native Advertising)

 

دیجیتال مارکتینگ

 

فواید بازاریابی اینترنتی

 • با توجه به محصول و خدماتتان باید مخاطبین خود را مشخص کرده و با توجه به نیاز و خواسته های آنها تبلیغاتتان را انجام دهید. در دیجیتال مارکتینگ و به طور کل در دنیای اینترنت شما به مخاطب دسترسی زیادی داشته و از این طریق می توانید راحت تر آنها را شناسایی و خواسته هایشان را متوجه شوید.

 • قیمت تبلیغات از طریق دیجیتال مارکتینگ بسیار کم تر از تبلیغات در زمینه سنتی است.

 • راه های تبلیغاتی در این روش همانطور که در بالاذکر شد بسیار متنوع بوده و شما با توجه به طیف مخاطبانتان می توانید از هر یک از این راه ها استفاده کنید.

 

مارکتینگ

 

چگونه بازاریابی اینترنتی کنیم؟

بازاریابی دیجیتالی شامل چند زیر مجموعه است که تنها با داشتن اطلاعات کامل در تمام زمینه ها قادر خواهید بود در این راه به سود دهی و موفقیت برسید زیرا خیلی از افراد گام در این مسیر میگذارند اما تنها تعداد کمی از آن ها به سرعت پیشرفت می کنند. این افراد موفق آن هایی هستند که علاوه بر هوش و استعداد پشتکار زیادی داشته اند و وقت و انرژی زیادی برای کسب مهارت در این زمینه صرف کرده اند. در ادامه به این موارد اشاره میکنیم و به صورت مختصر آن ها را توضیح خواهیم داد. البته در نظر داشته باشید که برای اطلاعات کامل تر لازم است مقالات مفصلی که در هر زمینه فراهم شده را نیز مطالعه کنید.

 

مارکتینگ

 

سئو در بازاریابی اینترنتی

سئو با هدف کمک به بهبود دیده شدن و ارتباط سایر وب سایت‌ها در نتایج جستجوی طبیعی و رسیدن به رتبه‌بندی بالا بوجود آمده است. پس سئو شامل یکسری روش هایی است که بصورت استراتژیک وب سایت‌ها را تغییر می دهد. البته کسانی که تصمیم دارند در این زمینه فعالیت کنند تصور نداشته باشند که یک کار خیلی ساده و پیش پا افتاده ای در انتظارشان است، بلکه برای این حرفه باید مطالعات زیادی در این حیطه انجام بدید و صبور با شید تا بتوانید حرفه ای کار بشوید. چون الگوریتم‌های رتبه‌بندی موتورهای جستجوی موجود هر روز در حال تغییر است، کسانی که وظیفه دارند کار سئو انجام دهند باید علم خود را در این زمینه به روز نگه دارند. به طور مثال در مورد گوگل الگوریتم رتبه‌بندی بیشتر از 200 معیار برای رتبه‌بندی یک سایت دارد که سئو کار حرفه ای باید بتواند از بین این تعداد مهم‌ترین آن ها را برای پیاده‌سازی موفق در زمینه سئو انجام دهد.

سئو به وب سایت‌ها کمک می کند که جایگاه بهتر و بالاتری در نتایج جستجو بدست بیاورند و همچنین ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی وارد شده توسط کاربران را بیشتر می کند. این قضیه دو سر سود است و هم برای صاحبان سایت ها و هم کاربران سودمند است زیرا هم کاربر نتایج مرتبط جستجو شده بیشتری را پیدا می‌کند و هم موتور جستجو قابل اعتمادتر می‌شود زیرا الگوریتم مربوط به آن بیشترین صفحات مرتبط را نشان می‌دهد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات کامل تر در رابطه با این عنوان می توانید مقاله ای که در آن به این مبحث به صورت کامل پرداخته ایم را مطالعه کنید.

 

اهداف سئو

 • افزایش بازدید وب سایت
 • برندینگ (باعث ایجاد برند می شود)
 • افزایش ترافیک و بازدید سایت
 • کسب رتبه بهتر وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو
 • افزایش فروش محصولات
 • بهترین ابزار تبلیغاتی

 

مارکتینگ

 

بازاریابی محتوا در بازاریابی اینترنتی

با پیشرفت تکنولوژی و حرکت به سمت عصر دیجیتال بازاریابی محتوا مفهوم خاصی پیدا کرده است و به یک وسیله پر قدرت و یک رشته قابل توجه تبدیل شده و کسانی که در زمینه های دیجیتال فعال هستند به این بازاریابی محتوا توجه ویژه‌ای دارند. بازاریابی محتوا با بازاریابی فضای مدیریت متفاوت است و وقتی اسم مارکتینگ به میان میاید صحبت از فروش است. خیلی از افرادی که پا به این زمینه گذاشتند بعد از مدتی که حرفه ای تر می شوند تعریف خاصی را ارائه می دهند و از دید خودشان به این موضوع نگاه می کنند. به طور مثال اولین افرادی که در این زمینه تعریفی ارائه کردند ست گادین و جو پولیتزی بودند که هیچ کدام از آنها اصراری برای جدا کردن مفاهیم بازاریابی و فروش ندارند.در صورت تمایل به کسب اطلاعات کامل تر در رابطه با این عنوان می توانید مقاله ای که در آن به این مبحث به صورت کامل پرداخته ایم را مطالعه کنید.

 

مارکتینگ

 

پرفورمنس مارکتینگ در بازاریابی اینترنتی

در این نوع تبلیغات میزان موفقیت یک تبلیغ یا کمپین را میتوان ارزیابی کرد و افراد با خیال آسوده تری می توانند سرمایه گذاری های خود را انجام دهند. شما با این روش می توانید عملکرد هر ورحله و پارامتر را در نظر بگیرید و سپس تصمیم گیری های لازم را انجام دهید.

در این نوع تبلیغ فقط در صورت کسب نتیجه ی مثبت شما پولی را پرداخت می کنید نه اینکه بابت کلیک ها یا ایمپرشن (تاثیر و علامت گذاری ها) هزینه پرداخت کنید. پس در واقع فرد یا طرف تبلیغ دهنده فقط وقتی که نتیجه ی دلخواه بدست آمد هزینه ی کار را می پردازد. نتیجه دلخواه یعنی هر گونه فعالیت کاربر مثلا پر کردن یک فرم، ثبت نام یا خرید کردن وی خواهد بود. پس هیچ هزینه ی مشخصی برای آن در نظر گرفته نمی شود و بسته به میزان بازده آن میتواند قیمت ها تغییر کند. این هزینه در ارتباط با مواردی مثل جایگاه تبلیغ در صفحه‌ی وب و اینترنت، تعداد کلیک ها و همچنین فاصله‌ی زمانی بین هر کلیک است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات کامل تر در رابطه با این عنوان می توانید مقاله ای که در آن به این مبحث به صورت کامل پرداخته ایم را مطالعه کنید.

 

مارکتینگ

 

تبلیغات در گوگل در بازاریابی اینترنتی

تبلیغات از راه موتور جستجوی گوگل یکی از بهترین شکل های تبلیغات ادوردز است. در واقع یکی از راه های اصلی برای جست و جو از راه گوگل سرچ کلمه های اصلی و کلیدی است که باعث می شود زودتر به هدف برسید. یعنی لازم نیست کل عبارت را جستجو کنید بلکه فقط با جستجوی یکسری کلمات خاص و مهم تر می توانید به نتیجه برسید. این کلمات کلیدی هم توسط خود گوگل بر اساس جستجوهای سایر کاربران انتخاب می شود. از این روش تبلیغات برای خیلی از مشاغل می توان استفاده کرد و باعث رونق در آن ها شد. با انتخاب کلمه های مناسب در جستجو و تنظیم هزینه ها و هدف مناسب برای این کلمات میتوانید در جذب مشتری خیلی موفق تر عمل کنید. خیلی از افراد چون نحوه صحیح تبلیغات در این روش را نمی دانند معتقدند روشی نیست که جواب بدهد اما اگر خیلی هوشمندانه بتوانند آن را پیاده کنند قطعا باعث موفقیت آن ها در امر تبلیغات خواهد شد. اگر تصمیم گرفتید روی این روش سرمایه گذاری کنید پیشنهاد می کنیم با مشاوران مجرب و افرادی که در این کار حرفه ای هستند مشورت کنید تا اصطلاحا خم و چم کار را یاد بگیرید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات کامل تر در رابطه با این عنوان می توانید مقاله ای که در آن به این مبحث به صورت کامل پرداخته ایم را مطالعه کنید.

 

مارکتینگ

 

ایمیل مارکتینگ در بازاریابی اینترنتی

ایمیل مارکتینگ مستقیما بازاریابی را به دست می گیرد و توسط ایمیل می توانید اطلاعاتی که کاربر یا مشتری شما ممکن است نیاز داشته باشد را در اختیارش قرار دهید. از این روش بعضی اوقات به عنوان ابزاری برای بازاریابی مستقیم و بعضی اوقات هم برای بازاریابی انبوه استفاده می کنند.

این روش باعث افزایش جذب مشتری و در نتیجه ی آن افزایش فروش می شود. البته مهم است که محتوای متن ایمیل ارسالی شما هم تاثیر گذار باشد و افراد را مشتاق کند تا شما را دنبال کنند. این شیوه بازاریابی هدف های مختلفی را دنبال می کند که یکی از آن ها افزایش ارتباط موثر کسب‌ و کار با مشتری‌های کنونی و قدیمی است، زیرا با این کار فروش محصولات ادامه پیدا می کند و حس اعتماد بیشتری بین فروشنده و مشتری برقرار می شود.

یکی دیگر از این اهداف ارسال ایمیل برای افزایش کاربران جدید به سمت سایت است. در ضمن شما می توانید تبلیغ سایر کمپانی‌ها و برندهای دیگری که به شما اختصاص دارند را هم در متن کار داشته باشید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات کامل تر در رابطه با این عنوان می توانید مقاله ای که در آن به این مبحث به صورت کامل پرداخته ایم را مطالعه کنید.

 

مارکتینگ

 

اصول بازاریابی اینترنتی

بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجو (SEM)

در موتورهای جستجو مثل گوگل ما می توانیم با استفاده از بهینه سازی سایت و بدون نیاز به هزینه اضافه با رعایت اصول سئو در گوگل رتبه گرفته و در صفحه اول گوگل قرار بگیریم به ترافیکی که از این طریق وارد سایت می شود ترافیک ارگانیک گویند. اما ما می توانیم با خرید ترافیک در صفحه اول قرار گرفته و از این طریق ترافیک بالا دریافت کنیم تا افراد زیادی سایت ما را ببینند.

 

بازاریابی درونگرا و برونگرا

در بازاریابی درونگرا بیشتر از هرچیز به محتوا ارزشمند اهمیت داده می شود به عبارت دیگر در این نوع بازاریابی محتوا سایت باعث اعتماد سازی بین سایت و مخاطب شده و مخاطب به نوعی به سایت وفادار می شود.

بازاریابی برونگرا از طریق خرید بنر تبلیغاتی یا ایمیل های تبلیغاتی انجام می شود.

 

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

شما می توانید از طریق شبکه های اجتماعی نیز مشتریان زیادی را جذب کنید. در این شبکه ها  می توانید محصولات و برند خود را به افراد زیادی معرفی کرده و مستقیما با آنها ارتباط برقرار کنید، به سوالاتشان پاسخ دهید و به پیشنهادات و انتقاداتشان توجه کنید.

 

بازاریابی براساس کلیک

این نوع بازاریابی به این صورت است که شما مبلغی پول به تبلیغ کننده پرداخت می کنید و به ازای هر کلیک بر روی تبلیغ شما مقداری از اعتبارتان کسر می شود.

معمولا افراد به شرکت گوگل مبلغی را پرداخت و برخی کلمات را انتخاب می کنند تا اگر کاربری این کلمات را جستجو کرد سایت مورد نظر به او نشان داده شود و به ازای هر کلیک بر روی سایت مدنظر مبلغی از اعتبار آن سایت نزد گوگل کسر می شود.

 

بازاریابی از طریق اینفلوئنسرها

این روش که از قدیم هم استفاده می شد به این صورت است که شما محصول و خدمات خود را از طریق ورزشکاران، هنرپیشگان یا حتی سایست مداران به مردم معرفی می کنید.

اما این روزها با گسترش شبکه های اجتماعی افراد عادی هستند که به دلیل تولید محتوا خاص خود طرفدارانی داشته و مورد حمایت مردم هستند لذا امروزه می توان تبلیغات برند و خدمات را از طریق اینگونه افراد نیز انجام داد.

 

بازاریابی موبایل

از آنجایی که اکثر مردم سرچ های خود را از طریق موبایل و تبلت های هوشمند انجام می دهند باید سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که از طریق موبایل و تبلت نیز در دسترس مخاطب قرار گیرد.

 

بازاریابی

 

بازاریابی ویروسی

این نوع بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی انجام می شود به ای صورت که شما باید یک پیام جذاب را در زمان مناسب در این شبکه ها مطرح کنید. کاربران این شبکه ها این پیام را به اشتراک گذاشته و کم کم برند شما مورد توجه افراد مختلف قرار خواهد گرفت.

بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی همانقدر که می تواند برای ما مشتری جذب کرده و مفید باشد می تواند گاهی ضد تبلیغ هم محسوب شود. در این زمینه باید پیامک ها را در زمان درست و با متنی جذاب برای مخاطب ارسال کنیم تا بتوانیم به هدف خود برسیم.

تبلیغات بنری

تبلیغات بنری یکی از شیوه های تبلیغاتی بسیار قدیمی است. در این روش بنر تبلیغاتی سایت شما در سایت دیگر نمایش داده می شود و افراد با کلیک بر روی آن بنر به سایت مورد نظر هدایت می شوند. این روش دیگر مثل قدیم مورد استفاده قرار نمی گیرد.

بازاریابی چریکی

این نوع بازاریابی بیشتر برای محصولات و برندهای جدید مورد استفاده قرار می گیرد در این نوع بازاریابی شخص نمی تواند هزینه زیادی را برای تبلیغات یا رقابت با شرکت های بزرگ هزینه کند بنابراین بر روی راضی نگه داشتن مشتریان فعلی خود تمرکز کرده و آنها را حفظ می کند. تا آن ها با رضایتی که از محصولات دارند این محصولات را به سایر دوستان خود معرفی کنند.

بازاریابی از طریق همکاری در فروش

در این روش چند کسب و کار مختلف با هم در زمینه فروش همکاری می کنند حال هر همکاری که موجب فروش برند و محصولات شما شود باید به او مبلغی پورسانت پرداخت کنید.

بازاریابی ویدیویی

بازاریابی ویدیویی مشتری زیادی جذب می کند چرا که ویدیو تاثیر زیادی بر مردم داشته و باعث ایجاد اطمینان می شود. به عبارت دیگر اگر به جای انتشار یک متن تبلیغی از ویدیو استفاده کنید قطعا مشتری بیشتری جذب خواهید کرد.

 

بازاریابی دیجیتال

 

28 کتاب معروف در زمینه آموزش بازاریابی اینترنتی

متاسفانه منابع فارسی کامل و مفیدی در این زمینه نیست که نیاز شما را به صورت کامل رفع کند اما در زبان انگلیسی، کتاب های آموزش دیجیتال مارکتینگ بسیار زیاد است.

 

 1. کتاب گاو بنفش

 2. کسب و کار مبتنی بر کلان داده‌ها: چگونه با استفاده از کلان داده‎‎‌ها بر مشتریان پیروز شویم، از رقبا پیشی بگیریم و سود بیشتر کسب کنیم؟

 3. آنها می‌پرسند شما پاسخ دهید

 4. کتاب Youtility: چرا از بازاریابی هوشمند تحت عنوان کمک کردن یاد می‌کنیم و نه تبلیغات پر سر و صدا؟

 5. کتاب Jab, Jab, Jab, Right Hook چگونه داستان خود را در یک جهان اجتماعی شلوغ مطرح سازیم؟

 6. کتاب تو بهترین مشتری من هستی

 7. کتاب  The Freaks Shall Inherit the Earth

 8. کتاب Content Inc کارآفرینان چگونه از محتوا برای ایجاد مخاطبان زیاد و موفقیت رادیکالی بهره می‌برند؟

 9. کتاب  Launchچگونه کسب و کار خود را به سرعت در معرض رقابت با دیگران قرار دهیم؟

 10. کتاب Convert طراحی وب‌سایت برای افزایش ترافیک

 11.  کتاب مدیریت بازاریابی فیلیپ کاتلر

 12. کتاب نسل چهارم بازاریابی کاتلر

 13. کتاب برنامه‌ریزی بازاریابی: مفاهیم، الگوها، ساختارها، استراتژی‌ها

 14. کتاب بازاریابی استراتژِیک: نگرش راهبردی

 15. کتاب استراتژی‌های بازاریابی با رویکردی تصمیم محور

 16. کتاب جنگ بازاریابی

 17. کتاب خبر ربایی، پدیده نوظهور در بازاریابی

 18. کتاب استراتژی اقیانوس آبی (Blue Ocean)

 19. کتاب اصول بازاریابی داده محور- یا 15 معیاری که هر بازاریاب باید بداند.

 20. کتاب گاو بنفش (Purple cow)

 21. کتاب بازاریابی محتوایی، کسب مشتریان بیشتر با بازاریابی کمتر

 22. کتاب بازاریابی محتوایی در رسانه‌های اجتماعی

 23. کتاب استراتژی‌های محتوایی شرکت

 24. کتاب بازی پردازی در بازاریابی

 25. کتاب تحقیقات بازاریابی

 26. کتاب مدیریت رفتار مصرف‌ کننده

 27. کتاب  Permission Marketing یا بازاریابی اجازه‌ای

 28. کتاب بازاریابی چریکی

 

دیجیتال مارکتینگ