ایمیل مارکتینگ

یکی از موثرترین روش هایی که تاکنون در زمینه بازاریابی آنلاین صورت گرفته است، ایمیل مارکتینگ است. این روش از جمله روش هایی است که مستقیما بازاریابی را به دست می گیرد و توسط ایمیل می توانید اطلاعاتی که کاربر یا مشتری شما ممکن است نیاز داشته باشد را در اختیارش قرار می دهید.

از این روش بعضی اوقات به عنوان ابزاری برای بازاریابی مستقیم و بعضی اوقات هم برای بازاریابی انبوه استفاده می کنند.

 

ایمیل مارکتینگ

 

این روش باعث افزایش جذب مشتری و در نتیجه ی آن افزایش فروش می شود. البته مهم است که محتوای متن ایمیل ارسالی شما هم تاثیر گذار باشد و افراد را مشتاق کند تا شما را دنبال کنند. این شیوه بازاریابی هدف های مختلفی را دنبال می کند که یکی از آن ها افزایش ارتباط موثر کسب‌ و کار با مشتری‌های کنونی و قدیمی است، زیرا با این کار فروش محصولات ادامه پیدا می کند و حس اعتماد بیشتری بین فروشنده و مشتری برقرار می شود.

یکی دیگر از این اهداف ارسال ایمیل برای افزایش کاربران جدید به سمت سایت است. در ضمن شما می توانید تبلیغ سایر کمپانی‌ها و برندهای دیگری که به شما اختصاص دارند را هم در متن کار داشته باشید.

 

ایمیل مارکتینگ

 

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

شاید برایتان جالب باشد بدانید که شروع به کار این روش از سال 1978 بوده است و آن زمان اصلا اینترنتی نبوده است و سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته شبکه (Arpanet) به فعالیت می‌پرداخت که بعدها تبدیل به اینترنت شد. سال 1996 نیز اولین ارسال و دریافت ایمیل شخصی توسط هات میل انجام شد که سال بعد توسط مایکروسافت خریداری شد و در حال حاضر سرویس Outlook  در حال فعالیت است. سال بعد از آن یعنی 1998 سیستم امنیت اطلاعات کار خودش را شروع کرد و تاثیر چشم گیری روی کیفیت سیستم‌های ارسال ایمیل و ایمیل مارکتینگ گذاشت.

 

ایمیل مارکتینگ

 

مزایای ایمیل مارکتینگ مدرن

در این شیوه مقدار برگشت سرمایه توسط کمیت‌های موجود در پلتفرم‌های ارسال ایمیل‌ها مشخص می‌گردد و لازم است فرمول محاسبه برگشت سرمایه را بدانید. جالب است بدانید که این پیشرفت و همه گیر شدن باعث شده که بیش از 50 درصد افرادی که از اینترنت استفاده می کنند ایمیل‌های خود  را چک می‌کنند.

یکی دیگر از مزایای ایمیل مارکتینگ مدرن این است که شما اجازه دارید ایمیل هایتان را شخصی سازی کنید. همچنین این امکان وجود دارد که ایمیل های شما اتوماتیک شوند که این قضیه باعث شده است که کسب‌وکارها خیلی راحت‌تر بتوانند برای ترویج و تبلیغ کار خود ایمیل ارسال کنند. البته توجه داشته باشید که ارسال اسپم و استفاده از لیست‌های ایمیل‌ آماده به برند شما صدمه میزند.

 

ایمیل مارکتینگ

 

تاثیر ایمیل مارکتینگ روی کسب‌وکار

همانطور که اشاره کردیم این سیستم باعث رونق کسب و کار شما و افزایش فروش می شود و چند عامل باعث این محبوبیت شده است:

 

هزینه

در این روش هزینه ها خیلی کمتر از بقیه روش ها است و تا حد بسیار زیادی سرمایه شما به شما بر می گردد. علت این کم بودن هزینه این است که فقط هزینه را برای یک پلتفورم ارسال ایمیل پرداخت کردید. حتی اگر این وظیفه را به عهده کمپانی‌های مختص آن می گذاشتید هم قرار نبود هزینه زیادی بپردازید. البته این پایین بودن هزینه باعث شده کمتر به جزییات فنی و یا افزایش اثربخشی آن توجه شود.

 

ایمیل مارکتینگ

 

موفقیت

اساس و پایه این شیوه این است که این محتوایی که در غالب ایمیل آماده کرده اید به دست مخاطبان ایده‌آل شما برسند. یعنی اگر شما بتوانید این کار را اصولی و درست انجام بدهید بازگشت سرمایه شما به خوبی انجام می شود و موفقیت شما حتمی خواهد شد. البته برای کسب موفقیت بیشتر لازم است که شما خلاقیت به خرج دهید. مثلا برای قالب، تصاویر و رنگ‌هایی که در ایمیل استفاده می کنید دقت به خرج دهید زیرا تاثیر زیادی در موفقیت شما خواهد داشت.

همچنین باید محتوایی که تولید میکنید با کیفیت و هدف دار و کارآمد باشد. در نظر داشته باشید که ایجاد صفحات فرود هم کمک زیادی به شما می کند. صفحه اصلی سایت شما صفحه فرود محصوب نمی شود و باید مخاطب را محدود کنید تا کاری که شما می خواهید را انجام دهد.

 

ایمیل مارکتینگ

 

قابل اندازه‌گیری و منعطف

برای این کار شما از یک سری پلتفورم‌ استفاده می کنید که ایمیل مارکتینگ را برای شما انجام دهند و این پلتفرم ها در حین اجرای کمپین، به شما یکسری اطلاعات می‌دهند که می‌توانید از آن ها در سایر تصمیم‌گیری‌هایتان استفاده کنید.

 

ایمیل مارکتینگ

 

در نظرسنجی که توسط لیتموس (LITMUS) از بین 372 دیجیتال مارکتر انجام داده بود ، میانگین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را (38:1) محاسبه کرده بود. این بدین معناست که از هر 38 گیرنده ایمیل یک نفر تبدیل به مشتری می‌گردد.

 

ایمیل مارکتینگ

 

چند استراتژی در رابطه با ایمیل مارکتینگ

استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ باعث می شود بتوانید محصولات و کالای خودتان را از طریق کانال ارتباطی ایمیل، به فروش برسانید و با این کار نرخ بازگشت سرمایه شما به بیشترین حد خودش می رسد. در این قسمت به صورت تیتر وار به این موارد اشاره کردیم که در صورت علاقمندی می توانید مقاله ای که بصورت کامل و مفصل درباره هر کدام از آن ها صحبت می کنیم را مطالعه کنید.

 

ایمیل مارکتینگ

 

  • نیاز نیست حتما برای ارسال ایمیل زمان خاصی در نظر داشته باشید.

  • طولانی یا کوتاه بودن عنوان ایمیل ممکن است روی هدف شما تاثیر گذار باشد.

  • در نظر داشته باشید که برای همه ی اقشار بهترین محتوا، محتوای رایگان است.

  • موبایل در ایمیل مارکتینگ نقش بسزایی دارد.

  • می توانید از محتوای تعاملی استفاده کنید

  • می توانید حتی برای بهینه سازی لیست مخاطب نخرید، جمع کنید.

  • اگر مخاطبان غیر فعال هم در لیست دارید فعالشان کنید.

  • ایمیل‌های ارسالی را برای مشتریانتان شخصی سازی کنید ولی دیگر از نام گیرنده استفاده نکنید.

 

ایمیل