ارزیابی اثربخشی روش های بازاریابی دیجیتال

کسب و کارهای مختلف این روزها از طریق دیجیتال مارکتینگ توانسته‌اند رونق چشمگیری پیدا کنند و بیشتر بازاریابی ها برای خرید و فروش محصولات از طریق دیجیتال مارکتینگ و روش هایی که در آن وجود دارد انجام می شود. تمام اینها به خاطر فناوری اطلاعات و پیشرفت تکنولوژی و آمدن اینترنت به خانه های مردم است.

بیشتر کسانی که در کسب و کار خود از ابزارهای دیجیتال و دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کنند در صدد این هستند که به سودآوری برسند و هدف‌های والایی که در ذهن دارند را تحقق ببخشند.

 

ارزیابی اثربخشی روش های بازاریابی دیجیتال

 

برای اینکه بتواند موفقیت خود را در این مسیر ارزیابی کنید و ببینید که کدام یکی از عوامل منجر به موفقیت شما شده است باید راه های بهتر را مشخص کنید تا بتوانید در مسیر خود بهتر تصمیم گیری کنید و راه هایی که باعث موفقیت شما می شود را پیدا کنید تا در زمان کمتر به سودآوری و موفقیت برسید.

 

آموزش دیجیتال مارکتینگ

در زمینه ی کسب و کارهای مختلف خیلی از افراد طرح‌هایی در ذهن دارند و سعی می کنند آنها را پیاده سازی کنند ولی معمولاً با توجه به اطلاعات محدودی که در اختیار افراد قرار می‌گیرد طرح های آنها با سایر رقبا شباهت های زیادی دارد و شما برای اینکه بتوانید از بقیه رقبا پیشی بگیرید و جلو بزنید باید طرح‌ها و ایده‌های بهتری داشته باشید لازمه این امر داشتن اطلاعات بیشتر است.

 

ارزیابی اثربخشی روش های بازاریابی دیجیتال

 

هر چه اطلاعاتی که شما در اختیار مشتری قرار می دهید بهتر و کامل تر باشد اعتماد آنها زودتر به شما جلب می‌شود و تلاش شما برای جذب آنها به سمت خودتان موفقیت آمیز تر خواهد بود.

سعی کنید همه راه های ارتباطی به سمت خود را باز بگذارید تا مشتری ها و مخاطبانتان برای برقراری ارتباط با شما دچار مشکل نشوند. هر چه راه های ارتباطی شما بیشتر باشد و دسترسی مخاطب به شما آسان تر باشد بهتر به شما اعتماد می‌کنند زیرا هیچ ترسی از دردسترس بودن خودتان ندارید و این نشان‌دهنده اعتماد شما نسبت به کارتان است.

 

ارزیابی اثربخشی روش های بازاریابی دیجیتال

 

 خیلی از افراد هستند که سعی می کنند راه های ارتباطی را محدود کنند و یا حتی شماره تماسی را در صفحه خود قرار نمی‌دهند و ارتباط را به پیام محدود می‌کنند ولی هدف اصلی بازاریابی این است که شما بتوانید اطلاعات را به مخاطبانتان عرضه کنید و با آنها تعامل بسیار موثری برقرار کنید و هرچه در انجام این امور موفق تر باشید آنها رضایت بیشتری از خرید محصولات شما دارند و حتی با این رضایت و اعتماد آنها باعث جذب مشتری های جدید به سمت کسب و کار شما خواهند شد.

 

ارزیابی اثربخشی تبلیغات

 خیلی از افرادی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کنند تبلیغات را یک هزینه اضافی میدانند اما این طور نیست. اگر تبلیغات درستی داشته باشید این تبلیغات نه تنها هزینه اضافی است بلکه حرکتی است که شما را به سمت موفقیت سوق می دهد و سرعت شما را در رسیدن به اهداف تان بالا میبرد.

 

ارزیابی اثربخشی روش های بازاریابی دیجیتال

 

 اگر از روشهای تبلیغاتی مختلفی برای کار خود استفاده می کنید سعی کنید هر کدام از آنها را جداگانه بررسی کنید و ببینید که کدام یک از آنها اثر بیشتری در سودآوری شما داشته است و کدام یک از آنها هیچ تاثیر مثبتی در فعالیت شما نداشته است. این کار باعث می شود که با آگاهی بیشتری بودجه خود را سرمایه گذاری کنید و ببینید که در کدام یک از بخش ها می توانید سرمایه گذاری سودمند تری داشته باشید.

 

 راه های مختلفی برای ارزیابی نتایج حاصل از یک کمپین تبلیغاتی وجود دارد که البته تصمیم نداریم در مورد همه آنها صحبت کنیم ولی چند نمونه از مهم ترین این روش ها شامل موارد زیر است:

  • سنجش و ارزیابی پیام‌های تبلیغاتی برای سنجش میزان اهمیت آن ها

  • سنجش و ارزیابی تاثیر تبلیغات بر میزان فروش

  • سنجش و ارزیابی میزان دستیابی به اهداف مرتبط با آگاهی و نگرش مخاطب

 

ارزیابی اثربخشی روش های بازاریابی دیجیتال

 

تاثیر تبلیغات بر فروش

برای اینکه تاثیر یک تبلیغات را در فروش یک محصول و کسب و کار خود متوجه شوید باید نتایج کارتان را قبل و بعد از یک تبلیغ با همدیگر مقایسه کنید و ببینید قبل از این که از روش های تبلیغاتی خاصی استفاده کنید فروش محصولات شما به چه صورت بوده است و بعد از آن چه تغییراتی کرده است.

این ارزیابی ها به شما کمک می کند که راه خود را پیدا کنید و ببینید که مخاطبان شما از چه راههایی بیشتر استقبال کردند.

 

 روش های مختلف ارزیابی اثربخشی تبلیغات

 روش های مختلفی برای ارزیابی اثربخشی تبلیغات وجود دارد که در این بخش به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

 

دیده شدن

تبلیغاتی که برای آن وقت و هزینه صرف کردید باید آن قدر قوی باید که دیده شود و طوری منتشر شود که در معرض دید مخاطبان مورد نظر شما قرار بگیرد. در واقع روش کار و ارائه شما در این دیده شدن تاثیر زیادی دارد. برای اینکه این ملاک را ارزیابی کنید میتوانید از این راه ها کمک بگیرید:

 

ارزیابی اثربخشی روش های بازاریابی دیجیتال

 

تحلیل داده‌های مرتبط مخاطبان

تعداد نسخه‌های فروش رفته، تعداد افراد عبوری از جلوی بیلبورد، میزان مسافت طی شده توسط اتوبوس‌های تبلیغاتی، تعداد افراد ساکن در منطقه پخش ایستگاه رادیویی.

  • جمع‌آوری داده آماری
  • جمع‌آوری اطلاعات با ارائه پرسشنامه یا  مصاحبه

 

جلب توجه

باید همیشه یک تبلیغ طوری انجام شود که باعث جلب توجه مصرف‌کننده و مخاطب شود. برای این کار نظر سنجی کنید و ببینید چه چیزهایی بیشتر و عمیق تر روی آن ها اثر می گذارد.

 

درک

بهتر است تبلیغات شما طوری باشد که مخاط بتواند آن را درک کند. چیزی که بتواند بصورت عمیق روی مخاطب اثر بگذارد در ذهنش هم حک می شود.

 

تغییر نگرش

بررسی و زیر نظر داشتن تغییر نگرش مصرف‌کنندگان نسبت به محصول یا برندی، قبل و بعد از تبلیغات، زیرا این کار روی تعداد فروش شرکت تاثیر می‌گذارد.

 

عمل

برای اینکه متوجه میزان اثر تبلیغات بر مشتری برای انجام یک عمل یا رفتار خاص بشوید باید از طریق پرسش از مشتری، آن را تحلیل کنید.

 

ارزیابی اثربخشی روش های بازاریابی دیجیتال

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد